Categories
Announcements Road to Worlds

Top 16 Teams from the 2014 Italian HeroClix Championship!

road-to-worlds-logo-2015

 

Greetings HeroClix Fans!

Just as we promised in yesterday’s announcement, here are the team builds from the Top 16 players at the 2014 Italian HeroClix Championship!

_Top16_Dimitri

1st Place – Dimitri Fietta
From: Parma
Qualified by: Constructed event on Saturday

Dimitri’s Team:

  • Fantomex (WaX 042)
  • Shatterstar (WaX 010)
  • Splitlip (FI 301)
  • Despotellis (WoL 099)
  • Superfan (FI B005)
  • Book of Skull Resource – Full – Assigned to All

Total: 298 pts.

 

_Top16_Davide

2nd Place – Davide Sulcanese
From: Pescara
Qualified by: 3rd place at Southern Regional

Davide’s Team:

  • Hellfire Club Team Base (WaX T006)
  • + Black King (WaX 035)
  • + Black Queen (WaX 049)
  • + White King (WaX 020)
  • + White Queen (WaX 077)

Total: 300 pts.  – Hellfire Club Theme

 

_Top16_Gabriele

3rd Place – Gabriele Gallo
From: Torino
Qualified by: Constructed event on Saturday

Gabriele’s Team:

  • New Mutants Team Base (WaX T004)
  • +Magma (WaX 073)
  • +Warlock (WaX 046)
  • +Magik (WaX 034)
  • +Mirage (WaX 004)
  • +Cannonball (WaX 071)
  • +Wolfsbane (WaX 072)
  • +Sunspot (WaX 018)
  • Copycat (DP 038)
  • Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat

Total: 300 pts.

 

_Top16_MarcoL

4th – Marco Laffranchi
From: Desenzano del Garda
Qualified by: 2nd Place at Northern Regional

Marco’s Team:

  • Iron Man (M10th 009e)
  • Bizarro (S-LoSH 039; Ozarrib tokens x5)
  • Splitlip (FI 301)
  • Lawyer (FI 010)
  • Book of Skull + 7 Hammers (all but Greitoth’s Hammer)

Total: 300 pts.

 

_Top16_William

5th Place – William Di Iorio
From: Pescara
Qualified by: 2nd Place at Southern Regional

William’s Team: 

  • Fantomex (WaX 042)
  • Shatterstar (WaX 010)
  • Black Talon (DP 043)
  • Power Plant Resource
  • +Impact Beam Ring
  • +Flame Blast Ring
  • +Mento Intensifier Ring
  • +Ice Blast Ring
  • +Matter Rearranger Ring
  • +Black Light Ring
  • +Electro Blast Ring

Total: 299 pts.

 

_Top16_Federico

6th Place – Federico Molinari
From: Parma
Qualified by: Sealed event on Saturday

Federico’s Team:

  • Domino (DP 027)
  • Shatterstar (WaX 010)
  • + Parallax Entity (WoL 065)
  • Phantom Girl (S-LoSH 008)
  • The Phoenix Force Resource (Complete) – Assigned to All

Total: 295 pts.

 

_Top16_Alessandro

7th Place – Alessandro Di Pinto
Prom: Pescara
Qualified by: won Southern Regional Championship

Alessandro’s Team:

  • New Mutants Team Base (WaX T004)
  • +Magma (WaX 073)
  • +Warlock (WaX 046)
  • +Magik (WaX 034)
  • +Mirage (WaX 004)
  • +Cannonball (WaX 071)
  • +Wolfsbane (WaX 072)
  • +Sunspot (WaX 018)
  • Copycat (DP 038)
  • Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat

Total 299 pts.

 

_Top16_MarcoS

8th Place – Marco Sandrone
From: Torino
Qualified by: won Northern Regional Championship

Marco’s Team:

  • Alpha Class Sentinel (DoFP G001; Attack Mode – 150)
  • Black Talon (DP 043)
  • Weasel (DP 020)
  • Madame Web (ASM 048)
  • Phoenix Force (Complete) – Assigned to Black Talon and Alpha Class Sentinel

Total: 294 pts.

 

_Top16_Ivan

9th Place – Ivan Tranquillini
From: Venezia
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Ivan’s Team:

  • Deadpool & Bob (DP 049)
  • Bill, Agent of Aim (DP 102)
  • Weasel (DP 020)
  • Blind Al (DP 018)
  • Phoenix force (Full) – Assigned to Deadpool & Bob

Total: 300 pts.

 

_Top16_Cristian
10th Place – Cristian Plevano
From: Pescara
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Cristian’s Team:

  • Bizarro ((S-LoSH 039; Orrazib tokens x10)
  • The Phoenix Force (Complete) – Assigned to Bizarro

Total: 280 pts.

 

_Top16_Antonello

11th place – Antonello Roccazzella
From: Torino
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Antonello’s Team:

  • Fantomex (WaX 042)
  • Copycat (DP 038)
  • Mercy (DPFF – 006r)
  • Utility Belt (Complete) – Assigned to Fantomex

Total: 296 pts.

 

_Top16_MarcoP

12th Place – Marco Pantalone
From: Pescara
Qualified by: Constructed Event on Saturday

Marco’s Team:

  • New Mutants Team Base (WaX T004)
  • +Magma (WaX 073)
  • +Warlock (WaX 046)
  • +Magik (WaX 034)
  • +Mirage (WaX 004)
  • +Cannonball (WaX 071)
  • +Wolfsbane (WaX 072)
  • +Sunspot (WaX 018)
  • Copycat (DP 038)
  • Utility Belt Resource + Item Slot X 3 – Assigned to Copycat

 

_Top16_Gianluca

13th Place – Gianluca Barzaghi
From: Modena
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Gianluca’s Team:

Fantomex (WaX 042)
Shatterstar (WaX 010)
Jinx (TT 007)
Blind Al (DP 018)
GCPD Motorcycle (SoG V003)

Utility Belt Resource (Complete) – Assigned to Fantomex

Total: 300 pts.

 

_Top16_Vittorio

14th Place – Vittorio Demontis
From: La Maddalena
Qualified by: Sealed Event on Saturday

Vittorio’s Team:

  • Bullseye (DP 036)
  • Dark Phoenix (M10th 021)
  • Weasel (DP 020)
  • Bill, Agent of AIM (DP 102)
  • Power Plant Resource (Complete) – Assigned to All

 

_Top16_Stefano

15th Place – Stefano Fariello
From: Torino
Qualified by: 3rd Place at Northern Regional

 

Stefano’s Team:

  • Fantomex (WaX 042)
  • Brother Voodoo (ASM 017b)
  • Bill, Agent of AIM (DP 102)
  • Blind Al (DP 018)
  • Green Power Battery Resource + Green Ring + Shield + Net + Crossbow

Total: 300 pts.

 

 

 

_Top16_Mattia

16th Place – Mattia Tabasso
From: Torino
Qualified by: Sealed event on Saturday

Mattia’s Team:

Cosmic Boy (S-LoSH 201)
Triplicate Girl (S-LoSH 206)
+ Entity (WoL 061)
Triplicate Girl (S-LoSH 006)

The Phoenix Force Resource (w/Namor+Colossus+Magik+Emma fragments) – Assigned to All

ATA – Legion Lost (assigned to All)

Total: 299 pts.